A block with a mass m1 = 1.5 kg is pushed by a mass m2 = 1 kg against a spring w
ID: 2242722 • Letter: A
Question
A block with a mass m1 = 1.5 kg is pushed by a mass m2 = 1 kg against a spring with a force constant of k = 750Nm^-1. The blocks are on a frictionless table. The initial compression is 20 cm and the blocks are released at rest at a time t = 0.
a.) What is the period of the motion initially?
b.) At what position (relative to equilibrium) will mass m2 lose contact with m1? (Hint - it will lose contact when Fn = 0)
c.) What is the speed of block m2 as it leaves?
d.) What is the maximum position block m1 stretches to part equilibrium?
Sorry I cannot scan in the picture in.
Explanation / Answer
a)
w = sqrt(k/m) = sqrt(750/(1.5+1)) = 17.321 rad/s
T = 2pi/w = 2*3.1416/17.321 = 0.363 s
b)
at x = 0 m
c)
conservation of energy:
0.5 k x^2 = 0.5 (m1+m2) v^2
==> v = sqrt((k x^2)/(m1+m2)) = sqrt((750*0.20*0.20)/(1+1.5)) = 3.46 m/s
d)
conservation of energy:
0.5 k x^2 = 0.5 m1 v^2
==> x = sqrt((m1 v^2)/(k)) = sqrt(1.5*3.4641*3.4641/750) = 0.155 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.