A block starts at rest and slides down a fric- tionless track. It leaves the tra
ID: 1754969 • Letter: A
Question
A block starts at rest and slides down a fric-
tionless track. It leaves the track horizontally,
flies through the air, and subsequently strikes
the ground.
What is the speed of the ball when it leaves
the track?
What horizontal distance doesthe block
What is thespeed of the block when it hits
the ground? Answer inunits of m/s.
The acceleration of gravity is
9.81 m/s2 .
Answer in units of m/s.
A block starts at rest and slides down a frictionless track. It leaves the track horizontally, flies through the air, and subsequently strikes the ground. What is the speed of the ball when it leaves the track? What horizontal distance doesthe block travel in the air? Answer in units ofm. What is thespeed of the block when it hits the ground? Answer inunits of m/s. The acceleration of gravity is 9.81 m/s2 . Answer in units of m/s.Explanation / Answer
height h = 4.1 - 2.3 = 1.8 m Velocity at bottom ( or height 2.3 m ) is v= [ 2 gh ] = 5.939 m / s from this x = v [ 2 H / g ] from this H = 2.3 m So, x = 4 m Speed when it reach the ground V = [ v ^ 2 + ( gt) ^ 2 ] where t = time = [ 2H / g ] = 0.469 s So, V = 7.512 m / sRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.