Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

4 Significant Figures Three space-junk fragments with masses m1 = 7.35 kg, m2 =

ID: 2242650 • Letter: 4

Question

4 Significant Figures

Three space-junk fragments with masses m1 = 7.35 kg, m2 = 3.12 kg, and m3 = 8.56 kg were the only masses generated from an explosion that split a single body apart. The fragments are gas traveling as shown with v1 = 7.656 m/s, v2 = 6,984 m/s, and = 6,432 m/s. Assume the velocity vectors of the fragments are coplanar, theta = 16degree, and = 53degree. The angles theta and phi are measured with respect to lines that are perpendicular to the velocity . If the system is isolated, determine the mass and velocity of the single bogy before it exploded.

Explanation / Answer

momentum along the X-axis= 8.56*6.432*cos(16 degrees) - 7.35*7.656*cos(53 degrees) = 19.0599 Kg-m/s


momentum along Y-axis= 8.56*6.432*sin(16 degrees) + 7.35*7.656*sin(53 degrees)-3.12*6.984 = 38.326 Kg-m/s


combined mass = (m1+m2+m3) = (7.35+3.12+8.56) = 19.03


==> (m1+m2+m3)*V= 19.0599i + 38.326j


==> 19.03*V= 19.0599i + 38.326j


==> V= 1.001 i + 2.014 j m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote