Thanks Glass is transparent to visible light under normal conditions; however, a
ID: 2242098 • Letter: T
Question
Thanks
Glass is transparent to visible light under normal conditions; however, at extremely high intensities, glass will absorb most of the light incident upon it. This works through a process known as multi photon absorption. In this process, several photons are absorbed at the same time. If very intense light whose photons carry 2 eV of energy is shined onto a material with a band gap of 4 eV, that light can be absorbed through two-photon absorption, because two photons have the right amount of energy to bridge the band gap. What is the minimum number of photons of 800-nm light that are needed to equal or exceed the band gap of fused silica glass? Express your answer as an integer.Explanation / Answer
The energy of a photon with a wavelength of 800 nm is:
f = c/Y = c/(800E-9) = 3.7375E14 Hz
f = 3.7375E14 Hz
E = hf = h(3.37375E14) = 2.476E-19 Joules
E = 2.476E-19 J
The energy of a 800-nm photon is 2.476E-19 Joules per two photon.
so The energy of a 800-nm photon is 1.235E-19 per photon
... The band gap is 4 eV, which = 6.408E-19 J
So I do the band gap energy divided by the energy of one photon to give me the number of photons, right? ...
(6.408E-19 Joules)/ [1.235E-19 Joules/photon] = 5.188 photons.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.