A student gets a 2.5 kg mass to oscillate up and down on bottom of a light verti
ID: 2241160 • Letter: A
Question
A student gets a 2.5 kg mass to oscillate up and down on bottom of a light vertical spring by pulling her hand up and down on the top end of the spring. The spring is a real spring with a spring constant of 84 N/m and a damping constant of 0.7 N sec/m.
1) At what approximate frequency should the student move her hand up and down to get the maximum motion from the mass with the minimum motion of her hand?
f hando = ____________ sec^-1
2) The student now stops moving her hand and the mass slowly comes to rest. How long after she stop shaking her hand will it take for the amplitude of the mass to reach one half its maximum amplitude?
t1/2= ______________ Seconds
Explanation / Answer
a) Frequency= 1/T = 1/(2*pi) (sqrt(k/m) =
given:
k= 84 N/m
m= 2.4 kg
1/(2*pi) (sqrt(84/2.4))= 0.94/sec
2.)After she lets go, we have a free damped oscillation. The differential equation in this case is:
2.8
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.