A student finds that a volume of 11.51 mL of 0.125 M NaOH is required to neutral
ID: 503367 • Letter: A
Question
A student finds that a volume of 11.51 mL of 0.125 M NaOH is required to neutralize a 1000 ml sample of a HCl(aq) solution. What is the concentration of HCl in the sample solution. Place the following statements in the correct table column below: Causes [H_3O^+] to increase. Causes [H_3O^+] to decrease. Causes [OH^-] to increase. Causes [OH^-] to decrease. Label the following points on the graph below: a. Pre-equivalence region b. Equivalence point c. Post-equivalence point What volume of 0.181 M HCl is required to neutralize 135. mL of 0.957 M NaOH?Explanation / Answer
Q1.
NaOH + HCl = H2O + NaCl is the reation
V = 11.51 mL of M = 0.125 M of NaOH
V = 10 mL of HCl, M = ?
apply stoichiometry
1 mol of base = 1 mol of acid
mmol of acid = M*V = M*10
mmol of base = MV = 11.51*0.125 = 1.43875
mmol of acid = mmol of base
M*10 = 1.43875
M = 1.43875/10 = 0.143875 M of Acid
Q2.
when we add ACID:
[H3O+] must increase, and OH- must decrease due to the Kw = [H+][OH-] ratio
when we add Base:
[OH-] must increase, and [H3O+] must decrease due to the Kw = [H+][OH-] ratio
Q3.
pre equivalence region is the region BEFORE, the dratic pH change
equivalence point ---> is the volume point in which the pH changes drastically, approx V = 8 mL
finally post-equivalence point --> must be after the drastic pH, where pH is basic
Q4.
mmol of base = MV = 135*0.957
mmol of HCl = MV = 0.181*V
V = 135*0.957/0.181
V = 717.75 mL
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.