The figure shows particles 1 and 2, each of mass m , attached to the ends of a r
ID: 2240228 • Letter: T
Question
The figure shows particles 1 and 2, each of mass m, attached to the ends of a rigid massless rod of length L1 + L2, with L1 = 0.90 m and L2 = 7.1 m. The rod is held horizontally on the fulcrum and then released. What are the magnitudes of the initial accelerations of (a) particle 1 and (b) particle 2?
The figure shows particles 1 and 2, each of mass m, attached to the ends of a rigid massless rod of length L1 + L2, with L1 = 0.90 m and L2 = 7.1 m. The rod is held horizontally on the fulcrum and then released. What are the magnitudes of the initial accelerations of (a) particle 1 and (b) particle 2?Explanation / Answer
torque with respect to the fulcrum point = mgL2 - mgL2
moment of inertia of the system with respect to the fulcrum point = mL1^2 + mL2^2 = I.
I = m(0.9^2 + 7.1^2)
angular acceleration be a.then
I*a = torque
m(0.9^2 + 7.1^2) *a = mg(L2-L1).
51.22*a = 9.8*6.2
a = 1.186 rad/s2.
so intial accelaration of mass at point 1 = a1 = a*L1 =1.186*0.9 = 1.0676 m/s2.--------it is upwards.
acceleration of mass at point 2 = a2 = a*L2 = 1.186*7.1 = 8.4224 m/s2.--------it is downwards.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.