A spherical capacitor is constructed from concentric, spherical metal shells, of
ID: 2240223 • Letter: A
Question
A spherical capacitor is constructed from concentric, spherical metal shells, of radii Rin=5.3 cm and Rout=9.9 cm respectively. The gap in between the shells is initially filled with air. A battery is connected to the two shells as shown, establishing a potential difference Vbattery =6.4 kiloVolts between them. As a result, equal and opposite charges +Q and -Q appear on the shells.
Explanation / Answer
a. potential due to sphericl conductor is V = KQ*(1/Rin -1/Rout)
KQ = 6400 /(1/0.053-0.099)
KQ = 730.017
Q = 730.017/*9e9)
Q = 81.11 nC
b. as Q = CV
and C= KeoA/.d
thus if K increases Capacitance aslo increases hence charge Q also increases
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.