At 25 m from a sound source the intensity level is 55 dB. What At 25 m from a so
ID: 2239978 • Letter: A
Question
At 25 m from a sound source the intensity level is 55 dB. What
At 25 m from a sound source the intensity level is 55 dB. What's the level at distances of (a) 50 m, (b) 250 m? Write the equation for the loudness in decibels, twice. Write it once for the first distance d1, using I = P/(4?d2) and leaving Io in the equation (it will eventually divide out). Write it again for distance d2. Subtract the two loudness's (?1 - ?2). Rearrange the subtraction of the log portions into a division as shown in the review above. You should see that the power P and the 4? divide out.Explanation / Answer
equation for intensity I = power/area = power/(4pi r1^2)
intnesity level B = 10 dB log (I/Io) where I0 = 10^-12 W/m^2
so given B = 55dB
so 10 dB log(I/I0) = 55
log (I/Io ) = 5.5
I/Io = 244.69
I = 2.44*10^-10 W/m^2
power = IA = 2.44*10^-10 * 4pi * 25*25
Power = 1.525 *10^-7
intensity art 50 m = I2 = 1.525*10^-7 /(4pi*50*50)
I2 = 0.00485
intensity I3 at 250 m is I3 = 1.525*10^-7 /(4pi*250*250)
I3 = 0.194
so B1-B2 = log (I2/I3)
B1-B2 = log(0.194/0.00485)
B1-B2 = 40
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.