At 100.°C and 1.00 atm, H ° = 40.6kJ/mol for the vaporization of water. Estimate
ID: 683916 • Letter: A
Question
At 100.°C and 1.00 atm, H° = 40.6kJ/mol for the vaporization of water. EstimateG° for the vaporization of water at 90.°C and110.°C. Assume H° andS° at 100.°C and 1.00 atm do not depend ontemperature.90.°C____________ kJ/mol
110.°C____________ kJ/mol At 100.°C and 1.00 atm, H° = 40.6kJ/mol for the vaporization of water. EstimateG° for the vaporization of water at 90.°C and110.°C. Assume H° andS° at 100.°C and 1.00 atm do not depend ontemperature.
90.°C____________ kJ/mol
110.°C____________ kJ/mol
Explanation / Answer
Tb= 100 0C = 373 K Svap = Hvap / Tb = 40.6 kJ/mole /373 K = 0.1088 kJ/mol-K = 108.8 J/mol-KGvap = Hvap - T Svap T = 110 0C = 383 K Gvap = Hvap - T Svap =40.6 kJ/mole - 383 K *0.1088 kJ/mol-K T = 90 0C = 363 K Gvap = Hvap - T Svap =40.6 kJ/mole - 363 K *0.1088 kJ/mol-K = 1.1056 kJ/mol Gvap = Hvap - T Svap =40.6 kJ/mole - 363 K *0.1088 kJ/mol-K = 1.1056 kJ/mol
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.