A 1300 kg car pushes a 2120 kg truck that has a dead battery. When the driver st
ID: 2239106 • Letter: A
Question
A 1300 kg car pushes a 2120 kg truck that has a dead battery. When the driver steps on the accelerator, the drive wheels of the car push against the ground with a force of 4580 N. Take the friction between the truck's tires and the ground to be 455 N. What is the magnitude of the force the car applies to the truck? What is the magnitude of the force that the car exerts on the truck? Use a coordinate system, where upward is the positive y direction and to the right, the direction points, is the positive x direction.Explanation / Answer
First calculate the acceleration of the system
using F = m*a
we have a = F/m = (4580 - 455)/(1300 + 2120) =1.2 m/s^2
Now for the free body diagram about the truck we have F_cont - 455 = 2120*1.2
So F_cont = 455 + 2120*1.2 = 2999 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.