A 13-year, 6 percent coupon bond pays interest semiannually. The bond has a face
ID: 2617035 • Letter: A
Question
A 13-year, 6 percent coupon bond pays interest semiannually. The bond has a face value of $1,000. What is the percentage change in the price of this bond if the market yield to maturity rises to 5.7 percent from the
current rate of 5.5 percent?
A) 1.97 percent increaseB) 1.79 percent increaseC) 1.79 percent decreaseD) 1.6 percent decreaseE) 1 percent decrease
I need to solve it with this calcualter , please, ( Texas Instruments - BA II Plus) step by step.
Thank you so much for your time and your help
Explanation / Answer
First find price at 5.5%
Assign the following values
FV -1000
PMT -30
PV 0
I/Y 5.5/2 = 2.75%
N 26
CPT PV = 1046
Now find bond price at 5.7%
Just change I/Y to 5.7/2 = 2.85%
CPT PV = 1027.28
CHANGE in price = (1027.28-1046)/1046 = 1.79% decrease
Option C is the answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.