A hockey puck with mass 4m sliding on frictionless ice at an initial speed of va
ID: 2239054 • Letter: A
Question
A hockey puck with mass 4m sliding on frictionless ice at an initial speed of va=1.1 m/s due north collides with an small penguin of mass 9m sliding due east with a velocity of vb=1.5 m/s. Imagine that the penguin gently lands on the puck after the collision (suffering no injuries). (a)Use the vector model and the pythagorean theorem to determine their speed after the collision. (b)Imagine that the penguin gently lands on the puck after the collision (suffering no injuries). Use the vector model and the pythagorean theorem to determine their speed after the collision. (c)Find the magnitude of the impulse received by the penguin due to the collision force if m=2 kg.Explanation / Answer
Let after collision velocity(v) makes thita angle from the north using momentum conservation 4mx1.1=13mx vcosthita and 9mx1.5=13m x vsinthita tanthita =3.068 thita=71 degree 56 min therefore v=1.09 m/s Magnitude of Impulse =mx change in velocity =2 x(1.5-1.09costhiha) =2.32Nm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.