A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck
ID: 1415878 • Letter: A
Question
A hockey puck B rests on a smooth surface of ice and is struck by a second puck A, which was originally traveling at 40.0 m/s and which is deflected 28.5 from its original direction. (See (Figure 1) .) Puck B acquires a velocity at a 45.0 angle to the original direction of A. The pucks have the same mass.
Part A
Compute the speed of puck A after the collision.
Part B
Compute the speed of puck B after the collision.
Part C
What fraction of the original kinetic energy of puck A dissipates during the collision?
Explanation / Answer
ma = mass of puck A = m
mb = mass of puck B = m
Vai = initial velocity of puck A = 40 m/s
Vbi = initial velocity of puck B = 0 m/s
Vaf = Final velocity of puck A
Vbf = Final velocity of puck B
Using conservation of momentum along y-direction
0 + 0 = m (Vaf) Sin28.5 - m Vbf Sin45
Vaf = 1.48 Vbf Eq-1
Along the X-direction
m (40) + 0 = m (Vaf) Cos28.5 + m Vbf Cos45
40 = (1.48 Vbf ) Cos28.5 + Vbf Cos45
Vbf = 19.92 m/s
Vaf = 1.48 Vbf = 1.48 x 19.92 = 29.5 m/s
c)
fraction = ((0.5) m Vaf2 + (0.5) m Vaf2 ) /((0.5) m Vai2 ) = (29.52 + 19.922) /(40)2 = 0.792
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.