A massless frictionless pulley, an ideal string, and two masses (m1 = 2.50 kg an
ID: 2237604 • Letter: A
Question
A massless frictionless pulley, an ideal string, and two masses (m1 = 2.50 kg and m2 = 4.00 kg) are connected together as shown in the diagram below. An external force ~F pull with magnitude 100 N is applied to the smaller mass as shown. The coeffi- cient of kinetic friction between the table and the larger mass is 0.100. The coefficient of kinetic friction between the two masses is 0.250. (a) What is the magnitude of the acceleration of the system? (b) What is the magnitude of the tension force in the string?Explanation / Answer
let the acceleration be a.
let the tension in the string be t
f1=0.25*m1g
f2=0.1*m2g
so, F-f1-T=m1a
and T-f2=m2a
solving we get a to be 13.84 m/s^2
and T=59.28 N
please tell me where i am wrong and where do you need help beofre rating
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.