An insulating rod of length L having linear charge density ? = 40.0 ?C/m and lin
ID: 2237058 • Letter: A
Question
An insulating rod of length L having linear charge density ? = 40.0 ?C/m and linear mass density ?=0.100 kg/m is released from rest in a uniform electric field E = 200 V/m directed perpendicular to the rod as shown in the figure on the right.
a) If the current position of the rod has the electric potential V = 0, what is the electric potential at distance d(=2.00 m) downfield. Use only symbols given. (5 points)
b) What is the potential energy of the rod at distance d downfield? Answer using the symbol ?, L, E and d. (5 points)
c) If at distance d downfield the velocity of the rod is v, what is the kinetic energy? (5 points)
d) Find the velocity numerically. (5 points)
Explanation / Answer
a)
V = E d = -200* (2 - 0) = -400 V
b)
U = q V = lamda L E d
c)
K = 0.5 m v^2
d)
v= sqrt(2U/m) = sqrt(2 lamda L E d/m) = sqrt(2*40*200*2/0.1) = 566 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.