An insulating rod of length 15.7-cm and charge 17 nC is in a plane with a long s
ID: 1919159 • Letter: A
Question
An insulating rod of length 15.7-cm and charge 17 nC is in a plane with a long straight uniform line charge. The linear charge density of the long line charge is 2.7 10-7 C/m. What is the electric force on the rod if the end closest to the line charge is 2.0 cm away? Hint: the electric field from an infinitely long straight uniform line charge is E(r) = 2 k ? /r .
I need for someone to explain and SET UP the integral. Anything more than that is welcome, so I know I understand it, but not necessary.
Explanation / Answer
charge on insulating wire distribute uniformly hence
dq/dr=17*e-9/15.7cm=1.08*e-7
so force dF on element of lengt dr is E*dq==>dF=E*dq
dq=1.08*e-7*dr
E=2k/r
so dF= 2k/r*1.08*e-7*dr
dF= 2k/r*1.08*e-7dr limits from 2cm to 2+15.7=17.7cm
=2*1.08*e-7*k*ln(17.7)- 2*1.08*e-7*k*ln(2)
i think this will help you
please rate me first
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.