The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 140 cm2 and
ID: 2233802 • Letter: T
Question
The figure below shows a parallel plate capacitor of plate area A = 140 cm2 and plate separation d = 1.15 cm. A potential difference of V0 = 60.0 V is applied between the plates. Suppose that the battery remains connected while the dielectric slab of thickness b = 0.780 cm and dielectric constant ? = 3.10 is being introduced. Calculate the following values. http://www.webassign.net/hrw/hrw7_25-18.gif (a) the capacitance Incorrect: Your answer is incorrect. pF (b) the charge on the capacitor plates nC (c) the electric field in the gap N/C (d) the electric field in the slab, after the slab is in place N/CExplanation / Answer
C= K*Eo*A/D, where Eo= 8.854x10-12
where:
K is the dielectric constant of the material,
A is the overlapping surface area of the plates,
d is the distance between the plates, and
C is capacitance
C= 3.1*8.8*10^-12 * 0.014/0.0115
=3.32*10^-11
Charge on plates = Q = CV
=3.32*10^-11 * 60
=1.99*10^-9
V=Ed
E=V/d
=60/0.0115
=5217.39 N/C
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.