A listener is standing in front of two speakers that are producing sound of the
ID: 2231575 • Letter: A
Question
A listener is standing in front of two speakers that are producing sound of the same frequency and amplitude, except that they are vibrating out of phase. Initially, the distance between the listener and each speaker is the same (see the drawing). As the listener moves sideways, the sound intensity gradually increases. When the distance x in the drawing is 0.96 m, the change reaches the maximum amount (from soft to loud). Using the data shown in the drawing and 343 m/s for the speed of sound, determine the frequency of the sound coming from the speakers. (YOU ARE 3.55M FROM THE SPEAKERS AND THE SPEAKERS ARE 2.55M AWAY)Explanation / Answer
Distance from left speakers= sqrt(3.55^2 + (1.275 + 0.96)^2) = 3.755 m Distance from right speaker = sqrt(3.55^2 + (1.275 - 0.96)^2) = 3.564 m Difference in path = (3.755 - 3.564) = 0.1911m 2 x Difference in path = 1 wavelength of the sound = 0.3821m Frequency = (velocity/ wavelength) = 343/0.3821 = 897.66Hz
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.