A liquid of density 1208kg/m^3 flows with speed 2.07m/s into a pipe of diameter
ID: 1978076 • Letter: A
Question
A liquid of density 1208kg/m^3 flows with speed 2.07m/s into a pipe of diameter 0.16m. The diameter of the pipe decreases to 0.05m at its exit end. The exit end of the pipe is 5.68m lower than the entrance to the pipe, and the pressure at the exit of the pipe is 1.3atm. What is the velocity v2 of the liquid flowing out of the exit end of the pipe and applying Bernoullis's principle what is the pressure P1 in units of Pa at the entrance of the pipe? Assume the viscosity of the fluid is negligible and the fluid is incompressible. The acceleration of gravity is 9.8m/s^2 and Patm=1.013*10^5 Pa. Answer in units of m/s for velocity v2.Explanation / Answer
by equation of continuity
A1v1 = A2v2
(0.08)2 x 2.07 = (0.025)2 xv2
v2 = 21.1968m/s
now applying bernoulli theorem
P1 + (1/2)v12 + gh1 = P2 + (1/2)v22 + gh2
taking gh2 = 0
P1 + (1/2)(1208)(2.07)2 + (1208)(9.8)(5.68) = 1.3 x 105 + (1/2)1208 x 21.19682
P1 = 3.315 x 105 pa
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.