Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The figure below shows a ball with mass m = 0.407 kg attached to the end of a th

ID: 2229547 • Letter: T

Question

The figure below shows a ball with mass m = 0.407 kg attached to the end of a thin rod with length L = 0.443 m and negligible mass. The other end of the rod is pivoted so that the ball can move in a vertical circle. The rod is held horizontally as shown and then given enough of a downward push to cause the ball to swing down and around and just reach the vertically up position, with zero speed there.

How much work is done on the ball by the gravitational force from the initial point to the following points?

(a) the lowest point

(b) the highest point

(c) the poinnt on the right level with the intial point

If the gravitational potential energy of the ball-Earth system is taken to be zero at the initial point, what is it when the ball reaches the following points?

(d) the lowest point

(e) the highest point

(f) the point on the right level with the intial point

(g) Suppose the rod were pushed harder so that the ball passed through the highest point with a nonzero speed. Would?Ugfrom the lowest point to the highest point then be greater than, less than, or the same as it was when the ball stopped at the highest point?

Explanation / Answer

a)work done=mgl =1.768 joules b)work done=mgl-2mgl =-mgl =-1.768 J c)work done=mgl-mgl =0 J d)potential energy=-mgl e)potential energy=mgl f)potential energy=0

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote