Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A trunk with a weight of 230 N rests on the floor. The coefficient of static fri

ID: 2228969 • Letter: A

Question

A trunk with a weight of 230 N rests on the floor. The coefficient of static friction between the trunk and the floor is 0.32, while the coefficient of kinetic friction is 0.22. a) What is the minimum magnitude for a horizontal force with which a person must push on the trunk to start it moving? b) Once the trunk is moving, what magnitude of horizontal force must the person apply to keep it moving with constant velocity? c) If the person continued to push with the force used to start the motion, what would be the acceleration of the trunk?

Explanation / Answer

a) minimum horizontal force with which a person must push on the trunk to start it moving = 220 * 0.41 = 90.2 N ---answer b) after moving, the force to maintain motion = 220 * 0.32 = 70.4 N --answer c) mass = 220 / 9.81= 22.43 kg acc = net force / mass = (90.2 - 70.4) / 22.43 = 0.882 m/s^2 ---answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote