A trunk with a weight of 230 N rests on the floor. The coefficient of static fri
ID: 2049999 • Letter: A
Question
A trunk with a weight of 230 N rests on the floor. The coefficient of static friction between the trunk and the floor is 0.25, while the coefficient of kinetic friction is 0.17. What is the minimum magnitude for a horizontal force with which a person must push on the trunk to start it moving?5.75×101 N
You are correct. Computer's answer now shown above.
Your receipt no. is 162-3043
Previous Tries
Once the trunk is moving, what magnitude of horizontal force must the person apply to keep it moving with constant velocity?
3.91×101 N
You are correct. Computer's answer now shown above.
Your receipt no. is 162-7969
Previous Tries
If the person continued to push with the force used to start the motion, what would be the acceleration of the trunk?
Incorrect.
Tries 4/10
Previous Tries
Explanation / Answer
force of static friction=N*=230*0.25=57.5
so 57.5 N is the minimum force magnitude in horizontal direction require to make it move (answer 1)
since after it start moving kinetic friction force comes into the action =230*0.17
= 39.1
so 39.1 Nis the force magnitute in horizontal direction to make it move continuously (answer 2)
first force was 57.5 N
now mass=230/9.8=23.469 kg
now
m*a= force - kinetic friction force
23.469*a=57.5-39.1
a = 0.784 m /s^2 (answer 3)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.