The graph of velocity versus time for a simple harmonic oscillator is given belo
ID: 2227111 • Letter: T
Question
The graph of velocity versus time for a simple harmonic oscillator is given below. Determine: the amplitude frequency and angular frequency of the motion; the position at t = 0; the position, velocity and acceleration as functions of time; assuming the oscillator is a 2.00 kg block attached to a horizontal spring on a frictionless surface, find the spring constant k; the total energy stored in the system; the kinetic energy and potential energy as functions of time; the maximum force experienced by the block.Explanation / Answer
we can see it repeats twice by 10 seconds so T= 5
so =2/5
the max velocity is 7
max velocity = A
a) so A = .07/ (2/5) = .35/2
b) if v=0, we are at max position so at t=0, x= .35/2
c) x = -.35/2 cos ( 2/5 t)
v= .07 sin(2/5 t)
a= .14/5 cos(2/5 t)
d) =sqrt(k/m)
k= m^2= 2* (2/5)^2 = 8 ^2/25
e) at max velocity x=0 so E= 1/2 m vmax^2 = 1/2 * 2 * .07^2 = .07^2
f) KE = 1/2 mv^2 = 1/2 * 2 * v^2 = .07^2 sin(2/5 t) ^2
PE = 1/2 k x^2 = 4 ^2/25 (.35/2 cos ( 2/5 t))^2
g) F = kx
so F max = k xmax = 8 ^2/25* .35/2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.