To apply Problem-Solving Strategy 12.1 Standing waves and normal modes. A cellis
ID: 2226389 • Letter: T
Question
To apply Problem-Solving Strategy 12.1 Standing waves and normal modes. A cellist tunes the C string of her instrument to a fundamental frequency of 65.4Hz. The vibrating portion of the string is 0.600m long and has a mass of 14.4g. With what tension must she stretch that portion of the string? What percentage increase in tension is needed to increase the frequency from 65.4Hz to 73.4Hz , corresponding to a rise in pitch from C to D? What percentage increase in tension, Delta FT/FT, is needed to increase the frequency from 65.4 Hz to 73.4 Hz, corresponding to a rise in pitch from C to D? Enter your answer as a percentage to three significant figures. Think about whether your results make sense. If you change one of the given quantities, do the results change in a predictable way?Explanation / Answer
V = T / (m/L)
(fundamental ) = 2 * L
= 2 * 0.600
= 1.2 m
---------------------------------
V = * f
= 1.2 * 65.4
= 78.48 m/s
T = V2 * ( m/L )
= 6159 * 0.0144 / 0.6
= 147.8 N
----------------------------------
% increase in frequency
= (8 / 65.4) . 100
= 12.2 %
The Tension must increase by a square root factor meaning a percentage increase of 6.1%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.