To apply Problem Solving Strategy 18.1 Calculation of potential. Three point cha
ID: 1534502 • Letter: T
Question
To apply Problem Solving Strategy 18.1 Calculation of potential. Three point charges with values q_1 = 8.00 nC, q_2 = 1.00 nC, and q_3 = 5.00 nC are placed on three consecutive corners of a square whose side measures s = 2.00 m. Point A lies at the fourth corner of the square, diagonally across from q_2. Point B lies at the center of the square. What are the values of the electric potential at point A and at point B? How much energy (supplied as work) is required to move a test charge q_4 = 2.00 nC from point A to point B? Assume the zero of electric potential is chosen to be at infinity. Part C What is the electric potential at point A? Express your answer numerically in volts. V_A = ___________ V Part D Part EExplanation / Answer
Given that
q1 = 8.00 nC
q2 = 1.00 nC
q3 = 5.00 nC
a = 2.00 m
Electric potential at point A
Va = (k*q1/a)+(k*q2/a)+ (k*q3/(sqrt(2)*a)
Va = k/a(q1+q2+(q3/sqrt(2)))
Va = (9*10^9/2)*(8+1+(5/1.41))*(10^-9)
Va = 56.46 V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.