A car is traveling along a straight road at a velocity of +36.0 m/s when its eng
ID: 2226132 • Letter: A
Question
A car is traveling along a straight road at a velocity of +36.0 m/s when its engine cuts out. For the next ten seconds, the car slows down, and its average acceleration is a1. For the next five seconds, the car slows down further, and its average acceleration is a2. The velocity of the car at the end of the fifteen-second period is +24.6 m/s. The ratio of the average acceleration values is a1/a2 = 1.72. Find the velocity of the car at the end of the initial ten-second interval. ____m/sExplanation / Answer
v = 36-a1*10 v2 = 24.6 = 36-a1*10 - [a1/1.72]5 => a1 = 0.8832 => v = 36-8.832 = 27.17 m/s ____________________answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.