You have a tank of water sitting on a table and water is squirting out a spigot
ID: 2225528 • Letter: Y
Question
You have a tank of water sitting on a table and water is squirting out a spigot on the side. The water is leaving the tank traveling horizontally at a speed of 3.54 m/s. The spigot is a height h=1.49 m above the ground. How fast is the water traveling vertically just as it leaves the spigot? How fast is the water traveling horizontally just as it leaves the spigot? While the water is in the air, what are the x and y components of the acceleration? How much time elapses between when the water leaves the spigot and when it hits the ground? (Hint: You donExplanation / Answer
initial horizontal velocity = 3.54 m/s
initial vertical velocity = 0 m/s
horizontal acceleration = 0 m/s^2
vertical acceleration = g = 9.8 m/s^2
vertical height = 1.49 m
so time taken untill it reaches ground => h=ut+0.5at^2
u=0, h=1.49
1.49=0.5*9.8*t^2
t=0.5514s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.