A loaded penguin sled weighing 71 N rests on a plane inclined at angle ? = 24? t
ID: 2219890 • Letter: A
Question
A loaded penguin sled weighing 71 N rests on a plane inclined at angle ? = 24? to the horizontal (Fig. 6-23). Between the sled and the plane, the coefficient of static friction is 0.24, and the coefficient of kinetic friction is 0.14.
(a) What is the minimum magnitude of the force F , parallel to the plane, that will prevent the sled from slipping down the plane?
(b) What is the minimum magnitude F that will start the sled moving up the plane?
(c) What value of F is required to move the sled up the plane at constant velocity?
Explanation / Answer
a)minimum force F needed =mgsin-mgcos =mgsin24-0.24mgcos24 = 13.3 N
b)F =mgsin+mgcos =mgsin24+0.24mgcos24 =44.43N
c) we will use kinetic friction here as body is in motion
F =mgsin24+0.14mgcos24 = 37.95 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.