4. A steel wire has a linear density of 50.0 g/m. It is under a tension of 800 N
ID: 2219454 • Letter: 4
Question
4. A steel wire has a linear density of 50.0 g/m. It is under a tension of 800 N. One end is tied to an oscillating source which sends waves down the string. The oscillator vibrates with a frequency of 400 Hz and an amplitude of 2.00 mm. Let us dene x = 0 to be at the end of the string attached to the oscillator. At t = 0 the oscillator is at the lowest point in its vibration. (a) What is the wavelength of the waves produced on the wire? (b) Write the displacement, D(x; t), for this string.Explanation / Answer
V= sqrt(t/u) => 126.49m/s => V= lambda V =>lambda = 0.316m y = Asin(wt -kx) => w = 800pi k = 2sqrt(10) pi
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.