Oppositely charged parallel plates are separated by 3.92 mm. A potential differe
ID: 2218927 • Letter: O
Question
Oppositely charged parallel plates are separated by 3.92 mm. A potential difference of 600 V exists between the plates.
(a) What is the magnitude of the electric field between the plates?
(b) What is the magnitude of the force on an electron between the plates?
(c) How much work must be done on the electron to move it to the negative plate if it is initially positioned 2.69 mm from the positive plate?
Step 1
(a) A uniform electric field of magnitude E, directed perpendicular to the plates, exists in the region between the plates and exerts a constant force F = qE on a charged particle in this region. When the particle moves a distance d parallel to the field, going from one plate to the other, the work done by the field is W = Fd cos 0
Explanation / Answer
a) E=V/d
= 600/3.92*10^-3
= 1.53061*10^5 N/C
b) F = E*q = 1.53061*10^5 * 1.6*10^-19 = 2.4489*10^-14 N
c) Work = F*x = 2.4489*10^-14 N * (3.92-2.69)*.001= 3.0122 * 10^-17 J
Step 1
(a) A uniform electric field of magnitude E, directed perpendicular to the plates, exists in the region between the plates and exerts a constant force F = qE on a charged particle in this region. When the particle moves a distance d parallel to the field, going from one plate to the other, the work done by the field is W = Fd cos 0° = qEd.
Thus, the magnitude of the change in potential energy of the particle is |?PE| = W = qEd,
and the magnitude of the potential difference between the plates is
|?V| =|?PE|/q
We know the potential difference between the plates and the distance d = 3.92 mm between the plates. Therefore, the magnitude of the electric field between the plates is
E = 1.53061*10^5 N/C
Step 2
(b) The magnitude of the force on an electron of charge magnitude e located between the plates is
F = 2.4489*10^-14 N
Step 3
(c) Given that the distance between the plates is d = 3.92 mm, the displacement s of the electron as it moves from its initial position of 2.69 mm to the negative plate is
s = 3.92-2.69 mm = 1.23 mm
An applied force with magnitude F = eE, directed toward the negative plate, must be used to offset the influence of the field, moving the electron without acceleration. The work done by the applied force as the electron is moved to the negative plate is
W =3.0122 * 10^-17 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.