A massless spring of constant k = 84.1 N/m is fixed on the left side of a level
ID: 2215521 • Letter: A
Question
A massless spring of constantk=84.1N/m is fixed on the left side of a level track. A block of massm= 0.50 kg is pressed against the spring and compresses it a distance ofd, as in Figure P7.57. The block (initially at rest) is then released and travels toward a circular loop-the-loop of radiusR= 1.5 m. The entire track and the loop-the-loop are frictionless, except for the section of track between pointsAandB. Given that the coefficient of kinetic friction between the block and the track alongABis
Explanation / Answer
E i = Ef +W 1/2 kx^2 = mgh + mgµk*d = 0.5*9.81*3+0.5*9.81*0.3*2.5 1/2 kx^2 = 18.39 x = sqrt(2*18.39/84.1) x = 0.661 m --> Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.