A 6.230 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static fricti
ID: 2212199 • Letter: A
Question
A 6.230 kg block of wood rests on a steel desk. The coefficient of static friction between the block and the desk is ?s = 0.555 and the coefficient of kinetic friction is ?k = 0.205. At time t = 0, a force F = 20.9 N is applied horizontally to the block. State the force of friction applied to the block by the table at the following times: t>0, t=0 Consider the same situation, but this time the external force F is 42.1 N. Again state the force of friction acting on the block at the following times: t>0, t=0Explanation / Answer
frictional force = .55*6.23*g = 34.26 b) frictional force = .205*6.23*g = 12.77
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.