The equation of a transverse wave traveling along a very long string is y=(7.0)s
ID: 2211517 • Letter: T
Question
The equation of a transverse wave traveling along a very long string is y=(7.0)sin(0.060?*x +12.0? * t), where x and y are expressed in centimeters and t in seconds. a. Determine the amplitude of propagation of the wave. (7 cm) b. Determine the wavelength of the wave. (cm) c. Determine the frequency of the wave. (Hz) d.Determine the speed of the wave. (cm/s) e. Determine the maximum transverse speed of a particle in the string.(cm/s) f,What is the transverse displacement at x = 4.50 cm when t = 0.24 s?Explanation / Answer
y=(7.0)sin(0.060?*x +12.0? * t),.............k = 0.06.........w = 12......k = 2pi/lambda....and w = 2pif...........so.......b) lambda = 6.28/0.06 = 104.7...answer....and ...c) "f" = 12/6.28 = 1.91 Hz....answer....... d) speed = lambda*f = 200.06 m/s....answer...
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.