43 A rocket sled moved down a track at 632 mi/h and came to rest in 1.4 s. deter
ID: 2209923 • Letter: 4
Question
43 A rocket sled moved down a track at 632 mi/h and came to rest in 1.4 s. determine the negative acceleration and the distance traveled during this negative accelerationExplanation / Answer
All you are given is one speed and one time measurement; or, actually two speeds, the second being zero. All you can do in this case is apply the Equation of Motion (reference 1) that relates initial and final speeds to time and acceleration: (1) v = u + a * t => (2) a = (v - u) / t Decide what units you want your acceleration in before you substitute the speed in for u (meters, miles, or feet per second per second). Let's take ft/s^2: 632mph = 632 x 5280 / 3600 = 927 ft/s (2) a = (v - u) / t = (0 - 927) / 1.40 = -662 ft/s^2 Negative means decelerating. Now that you have a value for acceleration, use the distance-time-acceleration E of M: (3) s = 0.5 * a * t^2 = 0.5 * 662 ft/s^2 * 1.40^2 s^2 = 649 ft
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.