Three long, parallel conductors each carry a current of I = 2.28 A. The figure b
ID: 2207670 • Letter: T
Question
Three long, parallel conductors each carry a current of I = 2.28 A. The figure below is an end view of the conductors, with each current coming out of the page. Taking a = 1.25 cm, determine the magnitude and direction of the magnetic field at the following points.
A) Point A Magnitude direction
Three long, parallel conductors each carry a current of I = 2.28 A. The figure below is an end view of the conductors, with each current coming out of the page. Taking a = 1.25 cm, determine the magnitude and direction of the magnetic field at the following points. A) Point A Magnitude directionExplanation / Answer
B = I/2r
B magnetic field due to a wire
I current in th wire
r distance from the wire
= 410-7 Tm/A
fields due to I1 (r = 2 a) I2 (r = 2 a) I3 ( r= 3a) at point A
B1 = B2 = 2.579 * 10-5
B3 = 2.432 *10-5
Total magnitude is 2(B1) + B3 = 6.079*10-5 T Direction is found using right hand rule i.e downwards
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.