Three long, parallel conductors each carry a current of I =2.06 A. The figure be
ID: 2140361 • Letter: T
Question
Three long, parallel conductors each carry a current of I =2.06 A. The figure below is an end view of the conductors, with each current coming out of the page. Taking a = 1.50 cm, determine the magnitude and direction of the magnetic field at the following points.
magnitude 1 Three long, parallel conductors each carry a current of I =2.06 A. The figure below is an end view of the conductors, with each current coming out of the page. Taking a = 1.50 cm, determine the magnitude and direction of the magnetic field at the following points.Explanation / Answer
Field is inversely proportional to the distance,
Field = = 2Ix10^-7/ R = 2*2.5 x10^-7/ R = 5e-7/R
At A.
If F1, F1 and F2 are the three fields.
Angle between the two F1 s is 90 ? and hence their resultant is
?2 * F1. And is directed from CtoA,
F1. = 5e-7/R
F1. = 5e-7/?2*a since R here is ?2*a
F2 = 5e-7/ 3a
?2 * F1 + F2 = 5e-7 {(4/3) / a = 5e-7 {(4/3) / 0.0085 = 7.84x10^-5 Wb
======================================...
At B
the field is due to F2 alone.
F2 = 5e-7/ (2a) = 5e-7/ (2*0.0085) = 2.94x10^-5 Wb
=====================================
At C
?2 * F1 - F2
5e-7 {(2/3)/0.0085)
3.92x10^-e-5 Wb from B to C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.