A car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The driv
ID: 2206890 • Letter: A
Question
A car comes to a bridge during a storm and finds the bridge washed out. The driver must get to the other side, so he decides to try leaping it with his car. The side the car is on is 18.9 m above the river, while the opposite side is a mere 1.6 m above the river. The river itself is a raging torrent 68.0 m wide.a. How fast should the car be traveling just as it leaves the cliff in order just to clear the river and land safely on the opposite side?
b. What is the speed of the car just before it lands safely on the other side?
Explanation / Answer
1/2*g*t2 = vertiacl distance
1/2*9.8*t2 = 18.9 - 1.6 = 17.3
t = 1.87 sec
V*t = horizontal distance
V* 1.87 = 68
V = 36.36 m/sec
velocity of the car should be 36.36 m/sec
b)
conserving enegy
potential energy(initial) + kinetic energy (initial) = potential energy(finial) + kinetic energy (final)
m*g*(18.9 -1.6) = 1/2*m* (v2 - 36.362)
v = 40.75 m/sec
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.