A luge and its rider, with a total mass of 83 kg, emerge from a downhill track o
ID: 2205834 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 83 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 40 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 3.0 m/s2. (a) What magnitude F is required for the decelerating force? (b) What distance d do they travel while decelerating? (c) What work W is done on them by the decelerating force? (d) What is F for a deceleration of 6.0 m/s2? (e) What is d for a deceleration of 6.0 m/s2? (f) What is W for a deceleration of 6.0 m/s2?Explanation / Answer
a) F=m*a F= -125*2.8 -350 N b) using energy .5*125*62^2=350*d solve for d 686 m c) 350*686=240250 J d) the decelleration is double so F=700 e) 343 m f) same work 240250 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.