A luge and its rider, with a total mass of 86 kg, emerge from a downhill track o
ID: 1708089 • Letter: A
Question
A luge and its rider, with a total mass of 86 kg, emerge from a downhill track onto a horizontal straight track with an initial speed of 40 m/s. Assume that they stop with a constant deceleration of 2.3 m/s2.(a) What magnitude F is required for the decelerating force?
(b) What distance d do they travel while decelerating?
(c) What work W is done on them by the decelerating force?
(d) What is F for a deceleration of 4.6 m/s2?
(e) What is d for a deceleration of 4.6 m/s2?
(f) What is W for a deceleration of 4.6 m/s2?
I have the answers that are looking for distance correct, but I can't seem to get W or F
Explanation / Answer
a) F=m*a F= 76 * -2.3 = -174.8 b) using energy .5*76*40^2=350*d solve for d=173.7 m c) 174.8*173.7=30365 J d) the deceleration is double so force also doubles F=349.6 e) This time distance will be half of the previous time. =86.85 m f) Work done will be same as it has same kinetic energy. 30365 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.