A 355 kg mass is supported on a wire attached to a 15 m long steel bar that is p
ID: 2201917 • Letter: A
Question
A 355 kg mass is supported on a wire attached to a 15 m long steel bar that is pivoted at a vertical wall and supported by a cable. The mass of the bar is 66 kg. (Take right and up to be positive.)(a) With the cable attached to the bar 5.0 m from the lower end as shown, find the tension in the cable.
Explanation / Answer
tension acts on tied point - upwards its components Let T1 & T2 be tension in cables force balance in X direction > T1 cos 40 =T2 cos 60 force balance in Y direction > Y - T1 sin 40 + T2 sin 60 = 500 *9.8 T1* 0.766 = T2* 0.5 T1 *0.643 + T2 *0.866 = 4900 T2=1.532 T1 T1 *0.643 + 1.327 T1 = 4900 T1 = 2487.3 Newton T2= 3810.56 Newton
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.