A 35kg child rides a playground merry-go-round, standing 1.6 m from its center.
ID: 2109814 • Letter: A
Question
A 35kg child rides a playground merry-go-round, standing 1.6 m from its center. The platform is initially at rest. A friend standing on the ground provides and angular r acceleration of 0.12 rad/s2 until an angular velocity of 1.1 rad/s has been achieved. What was the distance traveled by the child during this time? At the final angular velocity, what is the fore of friction between the standing child’s shoes and the merry-go-round platform?
Explanation / Answer
wf = wi +alpha*t => 1.1 = 0+ 0.12*t => t = 9.167 s theta =ut +0.5*alpha*t^2 => theta = 0+ 0.5*0.12*(9.167)^2 => theta = 5.042 rad distance travelled = 5.042* 1.6 = 8.067 m friction*r = I*alpha => friction*1.6 = (35*1.6^2)*0.12 => friction = 6.72 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.