Assume: Moving to the right is positive. A(n) 4.1 g object moving to the right a
ID: 2201346 • Letter: A
Question
Assume: Moving to the right is positive. A(n) 4.1 g object moving to the right at 21 cm/s makes an elastic head-on collision with a 23 g object moving in the opposite direction at 13 cm/s. A) Find the velocity of the first object immediately after the collision. Answer in units of cm/s B)Find the velocity of the second object after the collision. Answer in units of cm/sExplanation / Answer
We generally do not answer the questions of those who are having low rating. You are having a rating of "44%". Please rate all answers and improve your rating. Even if you find the answers are incorrect, first rate Lifesaver or helpful to the best answer and then rate other answers as not helpful. But do rate them for the good of both of us. Thanks!! Coming to the problem a)Given m1 = 4.1 g, m2 = 23 g u1 = 21 cm/s, u2 = -13 cm/s Let the velocity of m1 and m2 after collision are v1 and v2 respectively. Collision is elastic. =>v2-v1 = u1-u2 =>v2 = v1+34 Momentum is conserved. =>m1u1 + m2u2 = m1v1 + m2v2 =>((4.1*21)-(23*13)) = (4.1+23)v1 + (23*34) =>v1 = -36.712 cm/s.....velocity of the first object immediately after the collision b)velocity of the second object after the collision = v1+34 = -2.712 cm/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.