For this problem, use M =5.00kg, R =22.0cm, and g = 10.0 m/s 2 . A spool consist
ID: 2199654 • Letter: F
Question
For this problem, use M =5.00kg, R =22.0cm, and g = 10.0 m/s2.
A spool consists of two disks, each of radius R and mass M, connected by a cylindrical axle of radius R/2 and mass M. When an upward force of tension, of magnitude FT, is exerted on a string wrapped around the axle, the spool will roll without slipping as long as FTis not too large.
(a) Calculate the spool?s rotational inertia about an axis through its center.
(b) If the coefficient of static friction between the spool and the horizontal surface it is on is0.500, what is the maximum value FTcan be for the spool to roll without slipping?
Explanation / Answer
This will be able to help you : http://physics.bu.edu/~duffy/ns541_fall2010_notes07/NS541_online5.pdf
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.