Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A little new to Physics and have been sturggling alot lately just needed some ho

ID: 2196278 • Letter: A

Question

A little new to Physics and have been sturggling alot lately just needed some homework help

A farm truck moves due north with a constant velocity of 12.00 m/s on a limitless horizontal stretch of road. A boy riding on the back of the truck throws a can of soda upward and catches the projectile at the same location on the truck bed, but 10.0 m farther down the road.

(a) In the frame of reference of the truck, at what angle to the vertical does the boy throw the can?
(b) What is the initial speed of the can relative to the truck?

Explanation / Answer

relative to the truck the can didnt have any horizontal displacement. That means that can was thrown vertically up. now equation of motion: x=vt-gt^2/2, t=10/12=0.833 sec x=0 --> vt=gt^2 --> v=gt/2=4.083 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote