Two train whistles, A and B, each have a frequency of 500 Hz. A is stationary, a
ID: 2193587 • Letter: T
Question
Two train whistles, A and B, each have a frequency of 500 Hz. A is stationary, and B is moving toward the right (away from A) at a speed of 35.0 m/s. A listener is between the two whistles and is moving toward the right with a speed of 15.0 m/s (Fig.). No wind is blowing. The speed of sound in air is assumed to be 330 m/s. A - stationary Listener - moving to right with 15 m/s B - moving to right with 35 m/s a. What is the frequency from A as heard by the listener? b. What is the frequency from B as heard by the listener? c. What is the beat frequency detected by the listener?Explanation / Answer
his is doppler effect. observed frequency=f=((v+vl)/(v+vs))*fo v=velocity of wave in medium=343m/s vl=velocity of listener(+ if listener moving towards the source and - if moving away from source) vs=velocity of source(+if source moving away from observer and - if source moving towards observer) a)v=343, vl= -15 vs=0 f0=392 fa can be found. b)v=343 vl=15 vs=35 f0=392 fb can be found. c)beat frequency=fa-fb the difference gives 6.5 beats/se
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.