Two train whistles. A and B each have a frequency of 388 Hz A is stationary and
ID: 1475250 • Letter: T
Question
Two train whistles. A and B each have a frequency of 388 Hz A is stationary and B is moving toward the right (away from A) at a speed of 35.0 m/s. A listener is between the two whistles and is moving toward the right with a speed of 15.0 m/s. What is the frequency from A as heard by the listener? Express your answer in hertz to three significant figures. What is the frequency from B as heard by the listener? Express your answer in hertz to three significant figures. What is the beat frequency detected by the listener? Express your answer in hertz as an integer.Explanation / Answer
f1 = (f*(v-vL))/v
f1 = (388*(343-15))/343 = 371 Hz
B)
f2 = (f*(v+vL))/(V+VB)
f2 = (388*(343+15))/(343+35)
f2 = 367.5 Hz
C)
beat frequency = f1 - f2 = 3.5 Hz
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.