A 2.0 kg ball and a 4.5 kg ball, each moving at 0.90 m/s, undergo a head-on coll
ID: 2193299 • Letter: A
Question
A 2.0 kg ball and a 4.5 kg ball, each moving at 0.90 m/s, undergo a head-on collision. The lighter ball rebounds opposite its initial direction, with speed 0.90 m/s. Part A Find the post-collision velocity of the heavier ball. Assume the initial direction of the lighter ball as positive. Express your answer to two significant figures and include the appropriate units. Part B How much mechanical energy was lost in this collision? Express your answer in { m J}. Express your answer using two significant figures. Part C How much mechanical energy was lost in this collision? Express your answer as a fraction of the system's initial mechanical energy. Express your answer using two significant figures.Explanation / Answer
(a)
We shall sove this using conservation of momentum
Initial Momentum = 2(0.9) - 4(0.9) = -1.8
(velocity of lighter ball is +ve)
Final Momentum = -2(0.9) + 4v
v is velocity of heavier ball
When we do
Initial Momentum = Final Momentum
we get v = 0
The post-collision velocity of the heavier ball = 0
(b)
Initial Kinetic Energy = 1/2 x 2 x0.92 + 1/2 x 4 x0.92 = 2.43 J
Final Kinetic Energy = 1/2 x 2 x0.92 = 0.81 J
Therefore, loss in Kinetic Energy = 2.43 - 0.81 = 1.62 J
Therefore, the answer is 1.62 J
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.