A 2-kg brick has the dimensions 7.5 cm 15 cm 30 cm. The pressure the brick exert
ID: 2076580 • Letter: A
Question
A 2-kg brick has the dimensions 7.5 cm 15 cm 30 cm. The pressure the brick exerts when standing on its smallest face is A. 1.74 kPa. B. 174.2 Pa. C. 178 Pa. D. 225 Pa. The properties of several different materials are being compared. If the samples all have the same volume, the one with the greatest mass also has the greatest A. density. B. buoyancy. C. pressure. D. temperature. The density of brass is 8 times 10 kg/m. The volume, in cc, occupied by 320 g of brass is A. 0.025 cm. B. 40 cm'. C. 400 cm. D. 250 cm. The density of mercury is 1.36 times 10^4 kg/m^3. What is the mass of a 2.16 times 10^-4 - m^3 sample of mercury? A) 0.0343 kg B) 0.002 94 kg C) 2.94 kg D) 5.44 kg E) 6.29 kgExplanation / Answer
23]
Smallest area = 0.075 m x 0.150 m
and so the highest pressure = F/smallest area = (mg/0.075 x 0.15) = 1.742 kPa [option A]
24]
Density = Mass/Volume
therefore, for a constant volume V, a greater Mass implies that the density is greater [option A].
25]
Volume = Mass/Density = 0.320/8000 = 40 x 10-6 m3 = 40 cc [option B].
26] Mass = Density x volume = 13600 x 0.000216 = 2.9376 kg = 2.94 kg [option C].
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.