1.If a 64.0 kg hiker eats one of these bars, how high a mountain must he climb t
ID: 2191944 • Letter: 1
Question
1.If a 64.0 kg hiker eats one of these bars, how high a mountain must he climb to "work off" the calories, assuming that all the food energy goes only into increasing gravitational potential energy?2.If, as is typical, only 25.0 % of the food calories go into mechanical energy, what would be the answer to part (a)? (Note: In this and all other problems, we are assuming that 100 % of the food calories that are eaten are absorbed and used by the body. This is actually not true. A person's "metabolic efficiency" is the percentage of calories eaten that are actually used; the rest are eliminated by the body. Metabolic efficiency varies considerably from person to person.)
Explanation / Answer
a) Energy released by eating a bar=150*4186= 627900J
let the height climbed be h
Then, 64*9.8*h=627900
h=1001 m
b) Since only, 25% goes into mechanical energy,
64*9.8*h=627900*0.25=250.28 m
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.